Savon Noir

Savon Noir

Savon Noir.

Przez wieki czarne mydło z oliwek, dzięki swym myjącym i złuszczającym właściwościom, pełniło w łaźniach parowych (bliskowschodnich hammam) ważną rolę pięlęgnacyjną.W XIX jego właściwości doceniła medycyna i czarne mydło zagościło w dermatologii by współcześnie stać się prawdziwym źródłem piękna dla każdego rodzaju skóry. Głęboko oczyszcza skórę, usuwając toksyny i martwe komórki naskórka, dzięki czemu nasza skóra staje się bardziej miękka. Posiada również właściwości oczyszczania porów. Złuszczanie zwiększa krążenie krwi i limfy.Zmniejsza wrastanie włosów.

Dzisiaj naturalne roślinne mydło z oliwy z oliwek i miażdżonych oliwek stanowi istotny środek kosmetyczny stosowany w spa ekskluzywnych uzdrowisk Europy i Ameryki.

Powstało z oliwy z oliwek (z wytłoków) zmieszanej z roztworem ługu potasowego na mieszaninie wody i gliceryny. Po zmiksowaniu tych dwóch substancji mydło wylądowało w łaźni wodnej. Fascynująca jest obserwacja, jak ta mieszanina powoli zmienia się w – będący mydłem – żel. Na koniec dodaliśmy oliwę z oliwek (tym razem Extra Vergine) i rozdrobnione oliwki. I tak dopełnił się rytuał powstawania czarnego mydła rodem z Bliskiego Wschodu w polskim domu.